Ak chcete správne vybrať svojmu dieťaťu vhodnú obuv, mali by ste pamätať na to, na aký účel danú obuv chcete, a tá musí spĺnať kritériá, ktoré nebudú nohy dieťaťa obmedzovať a deformovať. Noha ako taká má vyše 100 svalov, ktoré používame, ak chodíme bosí. Akonáhle ich dáme do topánky, miera používania svalov sa scvrkne, a to, do akej miery, záleží od typu obuvi.
Barefoot obuv (tzv. bosá obuv) sa snaží toto riziko nepoužívania svalov minimalizovať a chrániť nohu pred poveternostnými vplyvmi, či pred poškodením. Topánky by mali mať tvar nohy, anatomický, musia dobre sedieť v členku, nesmú byť príliš veľké, ani príliš malé. Menším deťom sa odporúča do dĺžky menší nadmerok (cca 0,5 - 0,7 cm) a väčším deťom väčší nadmerok (0,6 - 1,2 cm). Ideálne voliť stred. Ale nesmieme zabúdať aj na dostatočnú šírku, aby mohli pracovať prsty a hlavne palec, ktorý je v klasickej konfekčnej obuvi utláčaný a následne potom padajú klenby, prsty sa krivia a tvoria sa haluxy. Nadmerok do šírky volíme cca 1-2mm z každej strany. Ďalej pri meraní nôh dieťaťa je dôležité, aký má priehlavok a pätu.
Aby sa obuv mohla považovať za barefoot je dôležitá hrúbka a ohybnosť podrážky. Za barefoot sa považujú topánky do hrúbky podrážky 0,5 cm (5 mm). Podrážka by mala byť mäkká a mal by byť cítiť povrch, po ktorom človek kráča, aby vedel naďalej stimulovať svoju chôdzu. Dobrým znamením je, ak vieme podrážku tzv. "zrolovať". Musí byť dobre ohybná pozdĺžne aj priečne.
Ďalšou dôležitou vecou je podpätok a opätok. Barefoot obuv má nulový rozdiel medzi špičkou a pätou a v angličtine sa to nazýva zero drop (nulový rozdiel). Toto je obzvlášť dôležité u malých detí, ktoré sa ešte len učia chodiť, pretože pri podpätkoch, tak veľmi obľúbených u ortopedickej obuvi, sa mení os tela a celkový postoj, deti vytŕčajú brucho a prehýňajú sa v drieku, aby vyrovnali rovnováhu a nespadli. Z tejto obuvi je potom nerovnomerné zaťažovanie kĺbov a nábeh na zlé držanie tela a skoliózu a deti si vytvárajú návyk na dupanie pätami a teda zlý návyk prirodzenej chôdze. Opätok je časť za pätou, ktorá je zvyčajne vystužená, aby držala tvar nielen topánky, ale aj nohy. Opätok je dôležitý pri patologických javoch s nohami. Malé deti majú bežne vbočené členky a dávať im topánky s pevnou podporou je ako chodiť s barlou. Vyzujete a problém nezmizne. Na vbočené členky je dôležitý pohyb a práca svalov celého tela, preliezky sú pre deti úžasným stimulom, či akékoľvek pohybové aktivity zamerané na rozvoj telesnej kondície a svalov. Ak sa u Vás vyskytuje tento problém, vyhľadajte skúseného fyzioteraputa a dá Vám cviky na mieru. Cvičením ide upraviť skoro všetko.